Homemade Mint Extract - GrowingRealFood

I love foods that taste minty – especially brownies.

Unfortunately mint extract is always so expensive from the store so it’s a pretty rare treat in our house.  Well then of course I figured out that you can make your own mint extract for a ton cheaper. So. Excited. Take a look to learn how to make your own homemade mint extract and how much it can save you:

Store-bought mint extract costs an average of $1.95 per ounce. Here’s the breakdown for this recipe:

  • Spirits – I used vodka for this batch. My cost was $0.49/ounce
  • Organic mint leaves  (peppermint, chocolate mint, spearmint)– $1.99 per bunch at my local farmers market.

Total store bought cost – About $23.40 for 12 ounces

Total homemade cost – About $7.87 for 12 ounces

Continue Reading Homemade Mint Extract

What is your favorite thing to add mint to?

Homemade Mint Extract - GrowingRealFood

Tagged with →  

Leave a Reply

You have to agree to the comment policy.

Looking for something?

Use the form below to search the site:


Still not finding what you're looking for? Drop us a note so we can take care of it!

Visit our friends!

A few highly recommended friends...